2017 m. lapkričio 19 d.
2017-05-24  

GARSAUS TAPYTOJO METAMORFOZĖS – NUO PAVEIKSLŲ MASKVOS IR VATIKANO MUZIEJUOSE IKI ILIUSTRACIJŲ VAIKAMS

Tomo Adomavičiaus fotografija

Ne vieną tarptautinę parodą pastaruoju metu surengęs, tarp Maskvos ir Vilniaus gyvenantis tapytojas Vladas Mackevičius netrukus pristatys naujausią savo projektą, kurį drąsiai galima vadinti avantiūra. Savo atžalų dar neturintis menininkas nutarė išbandyti jėgas netikėtame amplua –  iliustruoti pasakų knygą vaikams.


Rugpjūtį knygynuose pasirodysiančios nuotykių pasakos „Sapniukas Liukas ir sidabrinis kabliukas“ autorė Viltė Sabalienė, ne vienerius metus žurnalistinės patirties sukaupusi rinkodaros specialistė pasakoja, jog knygos vaikams jos planuose niekuomet nebuvo.

„Sprendimas rašyti knygą vaikams nebuvo valingas, racionalus ir argumentuotas. Visiems, kurie mane pažįsta, o drauge ir man pačiai tai didelė staigmena, nes vaikų neturiu ir meluočiau sakydama, kad juos labai myliu. Niekuomet nebuvau iš tų moterų, kurios svajoja apie šeimą, aš norėjau dirbti, keliauti, pažinti save ir pasaulį: užlipti, perplaukti, nušokti, paragauti – visko “, – šypsosi neseniai ištekėjusi moteris. – „Tik sutikusi savo vyrą pajutau norą tapti mama. Panašu, kad prieš vaikelį į šį pasaulį paleisiu Sapniuką – baltą, pūkuotą ir labai drąsų“.

Sapniuko Liuko istorijoje autorė kviečia iš naujo atrasti miegą, nevertinti jo kaip „prarasto laiko“, verčiau pasinerti į naujus kosminius pasaulius su ypatingais bičiuliais. Knygos tekstas, anot autorės, parašytas nevaikiška kalba: „Nenorėjau savo kūrinio skirti tam tikrai amžiaus grupei – pasaka skirta visiems, ir tiems, kurie ją skaitys patys, ir tiems, kuriems prireiks vyresnių skaitovų pagalbos“.

Tai, kad knygą apie Sapniuko Liuko nuotykius iliustravo žymus menininkas,  galima vadinti likimo dovana debiutuojančiai rašytojai: „Mes pažįstami jau ne vienerius metus, bet nė nedrįsau svajoti apie bendradarbiavimą – jis juk pasaulyje garsus, užimtas tapytojas. Iš kalbos išėjo tema apie mano pasaką ir iliustratorių paieškas, galiausiai Vladas pats pasiūlė išbandyti jėgas drauge“, – prisimena V. Sabalienė.

Anot jos, darbas su V. Mackevičiumi paneigė susidarytus stereotipus: „Bijau dirbti su menininkais, man jie atrodo lyg iš kito pasaulio, o aš reikli, konkreti, man patinka griežti terminai ir, svarbiausia, susitarimai. Vladas – tikra išimtis iš taisyklės, būdamas itin kūrybingas ir talentingas „kosmonautas“, jis tuo pačiu yra atsakingas ir patikimas kolega“.

„Kurti vaikams nebuvo tekę, tad siekiau „persilaužti“ stilistiškai, megzti man naują vizualų dialogą – daug ruošiausi skaitydamas ir tyrinėdamas knygas vaikams, bandydamas suprasti kitų iliustratorių spalvotyros bei kūrybinės mąstysenos būdą“, – prisimena tapytojas ir pripažįsta, kad kuriant net 38 iliustracijų seriją Sapniuko istorijai pavyko pamiršti daug kanonų ir atsiduoti intuicijai, padėjusiai pranokti realybę.

Vlado Mackevičiaus iliustracijaBaigęs iliustruoti knygą V. Mackevičius grįžo į „suaugusiųjų pasaulį“. Menininkas, kurio darbai saugomi dvylikos muziejų visoje Europoje saugyklose, išsidavė, kad šiuo metu dirba su dviem dideliais projektais: „Savo kūrybą stengiuosi prisotinti gyvybe – nebūtinai renkuosi dažus ir drobę, tai gali būti grafika, readymade ar tiesiog idėjų užrašai, kurie į kūrinius virs ateityje“.

Įdomu tai, kad „Sapniuką Liuką ir sidabrinį kabliuką“ lydės ilgas valandas „Kvapų namuose“ kurtas „Sapniuko Liuko miego aliejus“, kurį bus galima rasti kiekvienoje knygoje.

„Kvapas man – neatsiejama šios istorijos dalis. Juk, jei istorija gyva, įtraukianti, kokia laimė yra bent dalelę jos pačiupinėti, turėti galimybę veikti išvien su herojais, padėti jiems. Kas savu laiku nebūtų apsidžiaugęs Pepės dryžuotomis kojinėmis arba daktaro Aiskaudos stetoskopu?“, – šypsosi autorė, jau netrukus pakviesianti į knygos pristatymo renginius, kuriuose netrūks kvapų, spalvų ir magijos.

 

 

 

 

 

 
Atgal   Spausdinti  

 Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
30310102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
27282930010203
Lapkritis
    2017     
 

  

 

 
   
 
 Mus remia:
 

 

 
 

 

SRTRF 2017 m. suteikė dalinę paramą svetainės projektui „Lengva rasti gerą knygą: informacijos apie vaikų literatūrą skaitmeninimas ir sklaida

 

 
 
 

Gedimino pr. 51
01504 Vilnius

El. paštas: vaikai@lnb.lt

 
  © 2004-2017 Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyrius Sprendimas: IDAMAS, naudojamas SMARTWEB.