2018 m. liepos 23 d.
MIESTAS, KURIAME UŽGIMĖ MARKO TWAINO LEGENDA

 


Beveik prieš 155 metus, 1863-iųjų vasario 3 d., vieno Jungtinių Amerikos Valstijų Nevados valstijos vakaruose esančio miestelio laikraščio „Territorial Enterprise“ redakcija sulaukė laiško. Jame autorius skundėsi prabangiu, bet nuobodžiu vakarėliu, kuris jam neleido sumerkti akių ištisas 48 valandas. Laiško rašytojas pabaigoje pasirašė: „Svajingai jūsų – Markas Twainas“. Štai taip paprastai ir gimė viena ryškiausių vaikų literatūros asmenybių.

Tą laišką parašė anuometinis to laikraščio miesto skilties korespondentas Samuelis Clemensas, arba visų žinomas literatūros klasikas Markas Twainas. Anksčiau Clemensas po savo humoro ir satyros persmelktais darbais pasirašinėdavo kaip Joshas arba Thomasas Jeffersonas Snodgrassas, bet galiausiai jam prilipo Marko Twaino slapyvardis.

Tas mažas Nevados miestelis, kuriame dirbo Twainas, vadinosi ir tebesivadina Virdžinija Sitis. Į Nevadą garsusis autorius atvyko XIX a. šeštojo dešimtmečio pradžioje. Pats Abrahamas Lincolnas paskyrė jo brolį Orioną Nevados valstijos sekretoriumi, ir nors atlyginimas buvo žadamas didelis, valdžia Orionui nesuteikė finansinės pagalbos persikraustyti. Neturėdamas pinigų, Orionas kreipėsi pagalbos į Clemensą, ir netrukus jiedu susitarė: mainais už pinigus Clemensas vyks kartu į Nevadą ir taps Oriono padėjėju. Taip po devyniolikos dienų kelionės laivu Samuelis Clemensas atvyko į Nevadą.

Meniškos sielos vyras politiko kėdėje ilgai neišsėdėjo – po kiek laiko metė padėjėjo darbą. Vėliau Clemensas įsidarbino tuo metu klestėjusiame anglių kasybos versle, bet ir ten savęs nerado: aukso kalnų užsidirbti nepavyko, o ir prakaito liejimas nežmoniškai karštose šachtose anaiptol nesisiejo su rašymu ir neteikė laimės.

Tad 1862 m. pradžioje Clemensas pradėjo rašyti laiškus „Territorial Enterprise“, įsikūrusiam Virdžinija Sityje. Laikraščio redaktorių sužavėjo neeilinis autoriaus talentas, ir netrukus, padedamas brolio, Clemensas gavo pasiūlymą tapti laikraščio miesto skilties redaktoriumi. Alga – 25 doleriai (dabar būtų apie 700 dolerių) per savaitę. Stokodamas patirties, iš pradžių rašytojas kiek nepasitikėjo jėgomis, bet ilgainiui tapo vienu geriausių redakcijos žurnalistų.

O dabar nusikelkime 154-erius su trupučiu metų į ateitį – ir mes jau stovime rūsyje, kuriame kažkada dirbo Twainas. Nesiverčia liežuvis tos patalpos vadinti redakcija, bet anuomet buvo tokios darbo sąlygos.

Trijų kambarių dydžio rūsyje „Territorial Enterprise“ žurnalistai ir dirbo, ir gyveno: šalia įėjimo stovi Twaino rašomasis stalas, prie kurio jis ištisas dienas ir naktis kurdavo įvairiausias istorijas; tolėliau – dar vienas stalas, kuris kartais atstodavo lovą, bet dažniau prie jo buvo sprendžiami svarbūs redakcijos klausimai; už kelių metrų – vonia (lentelė šalimais tvirtina, kad ir pats Twainas joje pliuškendavosi).
 


Patalpa išlikusi gana autentiška. Joje tikrai justi senųjų laikų rašymo, spausdinimo tradicija, atmosfera. Lubos ir sienos aptrauktos pelėsiais, grindys girgžda, tvyro senaties kvapas, bet visa tai tik dar smarkiau nuneša į anuos laikus ir palaiko jų dvasią. Prieš daugelį metų pastatas nukentėjo nuo gaisro, ir ilgai užtruko, kol jis buvo restauruotas, bet buvusios redakcijos patalpų ugnis kažkokiu stebuklu nesuniokojo.

Muziejuje yra įvairiausių autentiškų „Territorial Enterprise“ leidinių, senovinė spausdinimo mašina, regime vienus pirmųjų rašytojo knygų Tomo Sojerio nuotykiai, Heklberio Fino nuotykiai, Princas ir elgeta ir kt. leidimus ir, žinoma, Twaino nuotraukų.

Išeiti iš muziejaus gaila ir nesinori – nesinori grįžti į šiuos laikus, į tikrovę. Bet to daryti ir neprireikia, nes Virdžinija Sitis – vienas unikaliausių ir autentiškiausių vesterniškųjų JAV miestelių. Iš esmės jį sudaro viena pagrindinė gatvė, o aplinkui vingiuoja kanjonai ir plyti saulės išdeginta žolė. Bet pramogų čia netrūksta – galima išvysti vyrų su kaubojiškais batais, skrybėlėmis, skarelėmis, kas kelios valandos miesto svečius smagina imitaciniai kaubojiški susišaudymai, galima aplankyti „Kaip buvo anksčiau“ muziejų, palįsti po žeme ir išklausyti pasakojimą apie anų laikų darbą šachtose, pažinti autentišką XIX a. mokyklą ir netgi apsilankyti name, kuriame tikrai tikrai vaidenasi.

Anksčiau šis miestas klestėjo dėl anglių kasybos – čia dirbti važiuodavo ne tik amerikiečiai, bet ir imigrantai iš Europos ir Azijos. Čia atversti naujo gyvenimo lapo važiavo ir Clemensas. Bet dabar šis Nevados perlas išsilaiko vien iš turizmo – muziejai, spektakliai, keletas suvenyrų parduotuvių, keli barai ir kavinės – tai ir viskas, kas palaiko miesto pulsą. Amerikiečiai nesiveržia į Nevadą gyventi. Kodėl? Ogi kad tai nežmoniško karščio alinamas kraštas, kur, tiesą sakant, tiesiog nėra kas veikti. Bet valstijos valdžia vilioja žmones atvykti ir įsikurti siūlydama finansinę pagalbą.

Twainas Nevadoje praleido trejus gyvenimo metus, nuo 1861-ųjų iki 1864-ųjų, vėliau apsilankė valstijoje dar porą kartų. Po dešimties metų rašytojas išleido pusiau autobiografinę knygą Roughing It, kurioje atsidūrė ir prisiminimai iš Nevados.

Su Virdžinija Sičiu atsisveikinome skaudama širdimi. Sukantis automobilio ratams, po truputį grįžome į realybę. Riedėdami pustuščiais Nevados keliais dalijomės įspūdžiais ir vis kartojome, kaip mums čia viskas patiko, bet kartu tyliai savyje pripažinome, kad sugrįžti į šį vesterniškąjį miestelį vargu ar beteks.

Amerikiečiai pasakytų, kad pamatyti, kur, kaip, kokiomis sąlygomis dirbo, gyveno, keliavo, kokias gatves mynė, kur prausėsi, miegojo ir rašė mylimas ir toks svarbus autorius, – tai patirtis, pakeičianti gyvenimą (angl. life-changing experience). Ir su tuo aš visiškai sutinku.

Artūras Dijakovskis
 
(Vilniaus universitetas)


Žurnalas „Rubinaitis“, 2017 Nr. 4 (84)

Atgal Spausdinimo versija Siųsti draugui
 Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
25262728293001
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
30310102030405
Liepa
    2018     
 

  

 

 
   
 
 Mus remia:
 

 

 
 

 

SRTRF 2018 m. suteikė dalinę paramą svetainės projektui „Lengva rasti gerą knygą: tęstinis informacijos apie vaikų literatūrą projektas

 

 
 
 

Gedimino pr. 51
01504 Vilnius

El. paštas: vaikai@lnb.lt

 
  © 2004-2017 Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyrius Sprendimas: IDAMAS, naudojamas SMARTWEB.