2018 m. gruodžio 15 d.
2017-10-04  

SIGUTĖ CHLEBINSKAITĖ ŠVENČIA JUBILIEJŲSigutė Chlebinskaitė (1977 m. spalio 4 d.) yra knygų dailininkė ir iliustruotoja, viena ryškiausių vaikų knygos puoselėtojų Lietuvoje: kūrybinio projekto „Knygų šalis“ autorė ir plačios vaikų edukacinės programos „Tu gali sukurti knygą“ vadovė.


Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyriaus narė, Vilniaus knygų mugės organizacinio komiteto narė, daugelio knygos menui skirtų renginių sumanytoja ir organizatorė. Dirba Vilniaus dailės akademijos leidykloje dailininke, dauguma jos sukurtų knygų pelno Lietuvos gražiausios knygos apdovanojimus.

Sigutė Chlebinskaitė gimė menininkų, knygos dailininkų ir iliustruotojų šeimoje. Jos tėtis Saulius Chlebinskas – garsus grafikas ir knygos dailininkas, sukūręs daug reikšmingų Lietuvos grafikos kūrinių ir apipavidalinęs daugiau nei 600 knygų, pelnęs ne vieną apdovanojimą. Sigutės mama Taida Balčiūnaitė – grafikė ir šriftininkė, o mėgstamiausia jos kūrybos sritis – iliustruoti vaikų literatūrą ir poeziją. Sigutės močiutė Taida Musteikytė-Balčiūnienė yra žymi 6–9 dešimtmečių vaikų knygų ir vadovėlių dailininkė, sukūrusi daugybę vaizdinių priemonių vaikų darželiams, atvirukų, paveikslėlių ir spalvinimo knygelių, savo iliustracijomis išugdžiusi ne vieną Lietuvos vaikų kartą. Taigi, Sigutė Chlebinskaitė pirmąsias dailės pamokas tiesiogiai gavo iš tėvų, artimiausia jos aplinka įtakojo gerą vaikų knygos lauko pažinimą ir lėmė meno mokyklos pasirinkimą: ji mokėsi M. K. Čiurlionio menų gimnazijoje ir lavino savo muzikinius gabumus Balio Dvariono muzikos mokykloje. Nuo 1996 metų studijavo Vilniaus dailės akademijoje: 2000 m. baigė grafikos specialybę, o 2002 m. – studijas UNESCO Kultūros vadybos ir kultūros politikos katedroje, įgydama kultūros vadybos specialybę. Šias abi – dailininkės ir puikios meno vadybininkės, vaikų edukacinės programos vadovės – veiklas jai pavyksta darniai suderinti.

Pasirinkti knygos meną kaip vieną iš pagrindinių savo kūrybos sričių lėmė stažuotės Prahos taikomojo meno, architektūros ir dailės akademijoje (1999) ir Grafikos meno ir knygų iliustracijos studijoje (Čekija, 2001). Čia susiformavo jos kaip knygos dailininkės stilius ir supratimas apie knygą: „Į knygų pasaulį įkritau išvykusi į Prahą. Ten didelę įtaką padarė mane supę žmonės – studentai ir dėstytojai – bei jų požiūris į knygų gimimą, jų kuriami darbai, jų tarpusavio santykiai, meilė tam, kam skiria laiką“. Sigutė Chlebinskaitė daugiausia kuria knygos meno srityje, čia daugiausia ir pelnė apdovanojimų ir pripažinimo, sukūrė daugelio knygų serijų maketus, autorinio dizaino knygas, jai puikiai sekasi dirbti su istorine medžiaga, kūryboje darniai skamba praeities epochos dvasia su šiuolaikiniais knygos dizaino sprendimais. Dailininkė prie knygos dirba ilgai – nuo pirmųjų susitikimų su autoriumi iki jos gimimo: „Paėmusi į rankas kurią nors iš savo kurtų knygų, regiu visą jos kūrimo scenarijų nuo – iki … iki vykimo spaustuvėn ir autoriaus, leidėjo emocijų ją išvydus. Išgyventų knygų patirtis išlieka. Ilgam,“ – sako dailininkė. Jos kūryba išsiskiria plačiu apipavidalintų knygų diapazonu: nuo senųjų raštų ir mokslinių monografijų apipavidalinimo iki šiuolaikinės dailės ir fotografijos albumų, poezijos rinkinių ir eseistikos.

Grafikės ir iliustruotojos kelią jai sustiprino Salzburgo vasaros akademija, kur studijavo iliustracijos klasėje, čia Sigutė Chlebinskaitė stažavosi 2000 ir 2001 metais. Iliustravimui pavyksta skirti gal kiek mažiau laiko, tačiau ir šioje srityje, nors pasižyminčioje ne tokia gausia bibliografija, kiekvienas jos darbas buvo pastebėtas ir įvertintas. Ryškiausias jos kaip dailininkės iliustruotojos darbas yra Kazio Jakubėno eilėraščiai vaikams „Kas kiemely daros“ („Gimtasis žodis“, 2003). Ši knyga buvo įvertinta ne tik Lietuvoje, bet gavo tarptautinį apdovanojimą („Prix Octogone“, Prancūzijoje), knyga buvo įtraukta į IBBY garbės sąrašą, Makao, Kinija, 2006. Iliustracijose ji panaudojo koliažo techniką, kurioje sujungė atpažįstamą iliustracijos klasiką – atskirus graviūrinius simbolius su nauja ir modernia jos raiška, medžiagą imituojančiomis skiautėmis, karpiniais, tapytais veidais ir kita. Iliustracijos kuria drąsų ir ryškų vaizdų koliažą, suteikiantį knygai netikėto naujoviškumo įspūdį.

Kitas jos ryškus darbas iliustracijos ir knygos dizaino aspektu yra Vlado Braziūno vaikų poezijos knyga „Kuosos Kro gyvenimas ir atvirkščiai“ („Versus aureus“, 2011). Ji iškrinta iš vaikų knygų konteksto, nes pasitelkia visiškai kitą meninę prieigą – atrodo pernelyg santūri ir rimta, su stipriu edukaciniu užmoju. Knygoje labai aiškiai užkoduotas kitoks – rytietiškas – grožio ir logikos dėmuo. Dvi vienodai intensyvios spalvos pasiskirsto tik į du niuansais besiskiriančius ornamentinius raštus, iš kurių susiformuoja kuosos kiaušinis – tobulas pradžios ir pabaigos simbolis. Dailininkė siūlo skaitytojui žaisti su knygos gale įdėtu dėlionės žaidimu – tangrama, pamėgtu senovės Kinijoje. Vaikai kviečiami dėlioti besikeičiantį paukščio pavidalą – nuo gimimo iki mirties, toks jau yra gyvenimo ciklas. Čia monochromiškumas leidžia tarpti vaiko vaizduotei, piršteliai miklinami imant smulkias detales ir rengiantis į rašto pasaulį, kruopščiai dėliojant tinkamą paukščio pavidalą lavinamos proto galios. Tai aukštos kokybės žodžio ir vaizdo jungtis, įdomi ne tik vaikams, bet ir suaugusiesiems.

Daugiausia Sigutė Chlebinskaitė yra nuveikusi vaikų knygos edukacijos srityje, sukurdama originalią ir geriausius Lietuvos vaikų knygų pasiekimus pristatančią kūrybos studiją ir edukacinę programą „Tu gali sukurti knygą“. Jos dalyviai yra supažindinami su įvairiais knygų istorijos etapais, jos formomis ir knygos specifika. Šią veiklą vykdo nuo 2001 m., ji tapo Vilniaus knygų mugės pagrindiniu ir tradiciniu renginiu, kiekvienais metais kviečiančiu Lietuvos vaikus susipažinti su knygos kūrybos virtuve. Dailininkė pažintį su knyga formuoja per pamatines knygos kūrybos veiklas, supažindinančias su knygos struktūra, rašto istorija, šriftais, neįprastomis abėcėlėmis ir su kitomis, tampriai su knyga susijusiomis sritimis – lėlių teatru, begarsiu kinu, animacija. Vaikai išbando įvairias iliustracijų kūrimo technikas, kurių moko Lietuvos vaikų knygos kūrėjų ir dailininkų komanda. Kūrybinėje studijoje pristatomos teminės ir autorinės parodos, įvairi istorinė ir vaizdinė medžiaga, joje dalyvauja žymiausi vaikų knygų iliustruotojai ne tik iš Lietuvos, bet ir viso pasaulio (Stasys Eidrigevičius, Kveta Pacovska (Čekija), Iwona Chmielewska (Lenkija), Frederique Bertrand (Prancūzija) ir kiti). Pagrindinis kūrybinės studijos jungiamasis elementas – Knygų šalies piliečio pasas, kuris kiekvienais metais įteikiamas dalyviui ir yra tų metų Vilniaus knygų mugės kūrybinės studijos veiklos programa. Dailininkė šiais metais atnaujino ir Lietuvos pirmoko pasą, suteikdama jam Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo šimtmečio minėjimo valstybinių ženklų ir simbolių, papuošdama jį Lietuvos vaikų piešiniais.
 

Iliustruotos knygos vaikams

  • Kas kiemely daros / Kazys Jakubėnas; sudarė Gražina Skabeikytė-Kazlauskienė; dailininkė Sigutė Chlebinskaitė. – Vilnius: Gimtasis žodis, 2003. – 60 p.: iliustr. – (33 eilėraščiai) 
  • Kuosos Kro gyvenimas ir atvirkščiai: eilėraščiai vaikams / Vladas Braziūnas; dailininkė Sigutė Chlebinskait; tangramas parengė Edita Namajūnienė. – Vilnius: Versus aureus, 2011. – 69 p.: iliustr.
     

Apdovanojimai

  • Kultūros ministerijos geriausio profesionalaus meno debiuto premija 2004 m.
  • Kultūros ministerijos premija „Už nuopelnus skatinant skaitymą“ 2008 m.
  • Lietuvos Respublikos Prezidento Valdo Adamkaus apdovanota medaliu „Už nuopelnus Lietuvai“ 2007 m.
  • Sigutės sukurtos leporello knygos 2002 ir 2005 m. įtrauktos į Lietuvos rekordų knygą.
     

Rekomenduojame paskaityti:

 

Parengė Jolita Liškevičienė

Vaikų literatūros kalendorius.

 
  

Rubriką „Vaikų literatūros kalendorius“ remia Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas.


 
Atgal   Spausdinti  

 Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
26272829300102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31010203040506
Gruodis
    2018     
 

  

 

 
   
 
 Mus remia:
 

 

 
 

 

SRTRF 2018 m. suteikė dalinę paramą svetainės projektui „Lengva rasti gerą knygą: tęstinis informacijos apie vaikų literatūrą projektas

 

 
 
 

Gedimino pr. 51
01504 Vilnius

El. paštas: vaikai@lnb.lt

 
  © 2004-2018 Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyrius Sprendimas: IDAMAS, naudojamas SMARTWEB.