2003-11-01
KRONIKA. INFORMACIJA. SKELBIMAI

2003 m. rugsėjo 12 d. “Šiaulių dienų 2003” programoje vyko tarptautinė konferencija “Lietuvių ir latvių vaikų knyga (tekstas ir iliustracijos)”, kurią surengė Šiaulių universiteto Humanitarinio fakulteto dėstytojos Danguolė Šakavičiūtė ir Rūta Stankuvienė. Savivaldybės posėdžių salėje buvo išklausyti šie pranešimai: Vytauto V. Landsbergio “Fiktyvi vaikų ir suaugusiųjų literatūros takoskyra”, Ilzės Stikanės (Latvijos universiteto profesorė) “Tamsos motyvas latvių vaikų literatūroje”, Silvijos Tretjakovos (IBBY Latvijos skyriaus pirmininkė, Latvijos nacionalinės bibliotekos Vaikų literatūros centro direktorė) “Latvių vaikų literatūros dešimtmečio panorama”, Kęstučio Urbos “Beatrix Potter – paveikslėlių knygų klasikė”, D. Šakavičiūtės “Iliustruotos lietuvių vaikų knygos vertinimo istorijos pamokos” ir latvių rašytojo Jurio Zvirgzdinio pasisakymas apie kūrybą vaikams. Seminaro klausytojai galėjo apžiūrėti lietuviškų iliustruotų vaikų knygų ekspoziciją ir B. Potter paveikslėlių knygų, leidinių apie šią rašytoją bei įvairių jos kūrybai skirtų suvenyrų parodą. Šiaulių universiteto S. Šalkauskio auditorijoje surengto apskritojo stalo pokalbiuose rašytojai Rimantas Černiauskas ir Nijolė Kepenienė pasidalijo įspūdžiais apie naujausias knygas ir ateities planus. Diskusijoje “Tekstas ir iliustracija lietuvių ir latvių vaikų knygose: problemos ir perspektyvos” dalyvavo konferencijos pranešėjai, kiti vaikų literatūros ir skaitybos specialistai: R. Stankuvienė, Džiuljeta Maskuliūnienė, Giedrė Čepaitienė, Regina Kvašytė (visos iš ŠU), Aldona Šiaulienė (Šiaulių apskrities P. Višinskio viešoji biblioteka), Alma Venclauskaitė (Klaipėdos apskrities viešoji biblioteka), Roma Kišūnaitė (LNB VLC) ir kt.

Spalio 9 d. Frankfurto knygų mugės metu buvo įteiktos 2003 m. Vokiečių vaikų ir jaunimo premijos: paveikslėlių knygų nominacijoje – Katjai Kamm už knygą Nematomas (“Unsichtbar”); vaikų knygų nominacijoje – anglų rašytojui Philipui Ardagh’ui už trilogijos apie Edį Dikensą pirmąją dalį Bloga pabaiga (“Awful End”); jaunimo knygų nominacijoje – amerikiečių rašytojai Holly-Jane Rahlens už knygą Princas Viljamas, Maksimilianas Minskis ir aš (“Prince William, Maximilian Minsky and Me”). Daugiau informacijos apie apdovanotąsias knygas rasite adresu www.jugendliteratur.org/akj_litpreis/innen_start7.htm.

Spalio 21–22 d. Ukmergėje vyko jubiliejinis vokiečių rašytojo Otfrydo Proislerio 80-mečio renginys, kurį organizavo Ukmergės raj. savivaldybės viešoji biblioteka, LNB VLC ir IBBY Lietuvos skyrius. Į O. Proislerio personažais papuoštą bibliotekos salę rinkosi bibliotekininkai, mokytojai, vaikų darželių auklėtojai ne tik iš Ukmergės, bet ir iš daugelio kitų Lietuvos rajonų. Po Ukmergės rajono merės Janinos Akstinavičienės sveikinimo prasidėjo literatūros seminaras, kurio metu išklausyti šie pranešimai: K. Urbos “Otfrydo Proislerio kūrybos džiugesys ir sielvartai”, Neringos Mikalauskienės (leidykla “Tyto alba”) “Ar kitoks pasaulis tikrai yra kitoks?”, Bettinos Twrsnick (Vokietija, Veclaro fantastikos biblioteka) “Trilogija apie plėšiką Hocenplocą”, Loretos Jakonytės (LLTI) “Krabatas – kitokia O. Proislerio knyga”, D. Šakavičiūtės “O. Proislerio kūrybos teatrališkumas”.

Adomas Druktenis ir Teodoras Četrauskas, O. Proislerio knygų vertėjai, papasakojo apie savo pažintį su šio rašytojo kūryba ir juo pačiu. T. Četrauskas ir jauna dailininkė Kristina Žičkutė pristatė ką tik iš spaustuvės atvežtą naują Krabato leidimą (“Alma littera”).

“O! Proisleris – tai jėga!” – taip savo bibliotekoje atliktus O. Proislerio knygų skaitymo tyrimus reziumavo Ukmergės raj. savivaldybės viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriaus vedėja Jolanta Žvirblytė, o A. Šiaulienė sakė: “Proisleris mylimas ir Šiauliuose!” Režisierė Kristina Gudonytė papasakojo apie spektaklio “Plėšikas Hocenplocas ištrūksta į laisvę” pastatymą Klaipėdos dramos teatre. Jį renginio metu pamatė ne tik suaugusieji dalyviai, bet ir keli šimtai Ukmergės vaikų. Prieš spektaklį apdovanoti rašinių, piešinių, darbelių, sukurtų remiantis O. Proislerio kūriniais, konkurso nugalėtojai. Keliolikai Ukmergės vaikų buvo įteiktos rėmėjų dovanos – leidyklų “Alma littera”, “Gimtasis žodis”, “Mažasis VYTURYS” ir “Žara” knygos, o visų konkurse dalyvavusiųjų darbai buvo rodomi Ukmergės bibliotekos Vaikų literatūros skyriuje. Čia buvo atidaryta ir O. Proislerio gyvenimą ir kūrybą pristatanti kilnojamoji paroda (ekspozicijos dailininkas Jokūbas Zovė), su kuria supažindino LNB VLC direktorė Aldona Augustaitienė. Ši kilnojamoji ekspozicija vėliau keliaus į kitas Lietuvos bibliotekas.

Ir dar vienas malonus renginio ritualas – pasirašymas po laišku Otfrydui Proisleriui. Po sveikinimo tekstu pasirašė daugiau kaip du šimtai vaikų ir suaugusiųjų, o šį 10 metrų ilgio laišką nuvežti O. Proisleriui pažadėjo viešnia iš Vokietijos B. Twrsnick.

Renginį rėmė J. V. Gėtės institutas Vilniuje, Lietuvos Respublikos Seimo nariai Kazimiera Prunskienė ir Julius Veselka, Ukmergės rajono savivaldybė ir Kultūros centras, Ukmergės vaikų globos namai ir specialioji internatinė mokykla – iš viso daugiau kaip 20 rėmėjų. Platesnę renginio apžvalgą rasite žurnaluose “Tarp knygų” (2003, nr. 11) ir “Gimtasis žodis” (2003, nr. 11).

Spalio 23 d. O. Proislerio jubiliejui skirtas renginys vyko Vilniaus apskrities . Šios bibliotekos Vaikų literatūros skyriaus (vedėja Marta Rudytė) darbuotojos turi daug patirties ir puikiai organizuoja vaikų renginius. Ir šis jubiliejinis minėjimas buvo tiesiog pavyzdinis literatūrinis renginys: informatyvus, įdomus, glaustas ir linksmas: J. V. Getės instituto Vilniuje kultūros programų koordinatorė Daivita Jackevičienė papasakojo apie O. Proislerio gyvenimą; A. Druktenis kalbėjo apie pirmosios O. Proislerio knygos vertimą į lietuvių kalbą; dailininkė Eglė Gelažiūtė, iliustravusi knygą Ponas Klingzoras truputį mokėjo burti, pasidalijo įspūdžiais, kaip jai sekėsi paišyti iliustracijas; mokiniai iš Mindaugo, “Vyturio” ir Salininkų mokyklų parodė rašytojo knygų inscenizacijų; režisierė K. Gudonytė pakvietė visus renginio dalyvius kartu padainuoti dainelę “Kopūstai ketvirtadieniais” iš spektaklio “Plėšikas Hocenplocas ištrūksta į laisvę”. Paskui M. Rudytė visus pakvietė prie gimtadienio torto.

Miuncheno “Domino” leidykla išleido vaikų literatūros antologiją Per pasaulį abėcėliškai (“Im Alphabet durch die Welt”), į kurią įtraukti 50 pasaulio šalių autorių kūriniai apie skaitymą ir knygas. Greta iliustruoto kelių puslapių teksto pateikiama glausta informacija apie autorių, geografinių žinių apie jo šalį, pasaulio žemėlapyje parodyta, kur toji šalis yra. Lietuvai atstovauja Gintarės Adomaitytės kūrinys “Kaip aš įsimylėjau po alyvų krūmu”. Tai eseistinis pasakojimas apie rašytojos vaikystę.

IBBY sekretoriate Bazelyje jau sudarytas 2004 m. H. K. Anderseno premijos kandidatų, kuriuos pasiūlė 30 šalių nacionaliniai IBBY skyriai, sąrašas. Jame – 26 rašytojai: Martin Waddell (Airija), Ema Wolf (Argentina), Martin Auer (Austrija), Bart Moeyaert (Belgija), Joel Rufino dos Santos (Brazilija), Bjarne Reuter (Danija), Geraldine McCaughrean (Didžioji Britanija), Alki Zei (Graikija), Juan Farias (Ispanija), Angela Nanetti (Italija), Satoru Sato (Japonija), Lois Lowry (JAV), Gilles Tibo (Kanada), Cao Wenxuan (Kinija), Visnja Stahuljak (Kroatija), Luísa Ducla Soares (Lenkija), Margaret Mahy  (Naujoji Zelandija), Paul Biegel (Nyderlandai), Jon Ewo (Norvegija), Lesley Beake (Pietų Afrika), Jean Paul Nozière (Prancūzija), Eduardas Uspenskis (Rusija), Ján Uliciansky (Slovakija), Barbro Lindgren (Švedija), Jürg Schubiger (Šveicarija), Kirsten Boie (Vokietija). Medaliui pristatyti ir 27 dailininkai.

Laureatai bus paskelbti 2004 m. balandį Bolonijos vaikų knygų mugėje, o apdovanojimai įteikti rugsėjo 5 d. Keiptaune (Pietų Afrikos Respublika) vyksiančiame 29-ajame IBBY kongrese (www.ibby.org/Seiten/03_news.htm#africa2004).

IBBY Lietuvos skyrius pasiūlė kandidatus į IBBY Garbės sąrašą – poetą Martyną Vainilaitį bei dailininkes Ireną Žviliuvienę ir Živilę Žviliūtę.

Kviečiame bibliotekininkus, mokytojus, tėvelius prisidėti renkant populiariausių vaikų knygų penketuką, t. y. paraginti vaikus surašyti penkias labiausiai patikusias 2003 m. skaitytas knygas. Vertingiausi yra atsakymai, kuriuose tvarkingai užrašyta knygos metrika, nurodyta skaitytojo lankoma mokykla ir klasė. Pageidautina atsiųsti ir pasamprotavimų apie skaitymą, platesnių įspūdžių apie itin patikusią knygą ir pan. Atsakymus siųsti iki 2003 m. vasario 15 d. į Vaikų literatūros centrą (Gedimino pr. 51, 2600 Vilnius).

Be to, IBBY Lietuvos skyrius skelbia rašinio apie knygą konkursą, kuriame kviečia dalyvauti trečių–dešimtų klasių mokinius. Rašiniuose tikimės autentiškų įspūdžių apie konkrečią skaitytą knygą, apie knygos reikšmę ir vietą šių dienų pasaulyje etc. Rašinius siųsti arba pristatyti į Vaikų literatūros centrą minėtu adresu iki kovo 1 d. Nugalėtojus skelbsime Tarptautinę vaikų knygos dieną.

Rugsėjo 5 d. Maskvoje mirė Kiras Bulyčiovas (g. 1934 10 18), vienas žymiausių ir mėgstamiausių Rusijos fantastų. Ilgą laiką daugelis žmonių nežinojo, kad rašytojas Kiras Bulyčiovas ir mokslininkas istorikas Igoris Možeiko (tokia tikroji rašytojo pavardė) yra tas pats asmuo. Baigęs užsienio kalbų studijas pedagoginiame institute, apgynęs daktaro disertaciją, jis daugiau nei keturis dešimtmečius dirbo MA Orientalistikos institute. Literatūrinę veiklą pradėjęs 1960 m., parašė keliasdešimt grožinių knygų vaikams ir suaugusiesiems, mokslinės, mokslo populiariosios literatūros, į rusų kalbą išvertė amerikiečių fantastų kūrinių, parašė scenarijų kino filmams. Didžiausio populiarumo sulaukė jo apysakų ciklas apie “mergaitę iš ateities” Alisą Selezniovą.

Spalio 5 d. mirė vienas žymiausių šiuolaikinių latvių vaikų rašytojų, vaikų žurnalo “Zīlīte” vyr. redaktorius Jānis Baltvilkas (g. 1944 07 24). Yra išleidęs apie 30 vaikų knygų, pelnęs nemažai apdovanojimų. Lietuvos skaitytojams jo kūryba mažai pažįstama (“Genyje” buvo publikuotas trumpas kūrinėlis “Miško Pasakaitė ir Paukštukas”).

Ankstesniame “Rubinaičio” numeryje (2003, nr. 3) į “2004 m. vaikų literatūros datų” kalendorių liko neįtraukta viena sukaktis. Pridedame šią informaciją:

1944 liepos 12 gimė vienas žymiausių šiuolaikinių švedų vaikų rašytojų Ulfas Starkas, ne kartą lankęsis Lietuvoje. Jis parašė kelias dešimtis knygų vaikams ir paaugliams, pagal jo knygų siužetus pastatyta daugybė filmų, jo kūryba įvertinta svariais apdovanojimais (Nilso Holgersono, Astridos Lindgren, Vokiečių vaikų ir jaunimo ir kitomis premijomis, jis nominuotas H. K. Anderseno medaliui). Lietuvos skaitytojai jo kūrybą pažįsta iš dviejų apysakų paaugliams Tegu baltieji lokiai šoka (1988, liet. 1998) ir Ištižėliai ir pramuštgalviai (1984, liet. 1999) bei trumpojo žanro kūrinėlių periodikoje.

2004 m. rugsėjo 5–9 d. Keiptaune vyks 29-asis IBBY kongresas, kurio tema – “Knygos Afrikai”. Atkreipiame dėmesį į tai, kad kongrese gali dalyvauti ne tik IBBY nariai, bet ir visi besidomintys vaikų literatūra, rašantys, leidžiantys, propaguojantys vaikų knygas. Smulkesnės informacijos apie kongreso programą, dalyvio mokestį, viešbučius ieškokite internete: www.sacbf.org.za.

Parengė R. K.
 

Žurnalas „Rubinaitis“, 2003 Nr. 4 (28)