2021 m. spalio 21 d.
2018-09-10  

MIRĖ RAŠYTOJAS ALGIMANTAS ZURBA


Algimantas Zurba (1942 m. vasario 8 d. – 2018 m. rugsėjo 8 d.) – redaktorius, publicistas, rašytojas, daug rašęs vaikams ir jaunimui. Žinomiausias jo kūrinys – romanas paaugliams „Šimtadienis“. Iš viso rašytojas parašė per 30 knygų: apsakymų, apysakų rinkinių, romanų, pasakų.


Būsimasis rašytojas 1964 m. baigė lietuvių kalbą ir literatūrą Vilniaus universitete, vėliau dirbo mokytoju, žurnaluose „Švyturys“ ir „Moksleivis“, pastarojo buvo ir vyriausiasis redaktorius. Nuolat rašė publikacijas jaunimo gyvenimo problemų temomis, knygų recenzijas, diskusinius straipsnius, sudarė tris moksleivių kūrybos almanachus. 9 dešimtmetyje ėjo LSSR rašytojų sąjungos pirmininko pavaduotojo pareigas, buvo Jaunųjų filologų konkurso komisijos narys, taip pat ir ilgametis jos pirmininkas.

A. Zurba debiutavo vos pabaigęs studijas 1965 m. apsakymų rinkiniu suaugusiesiems „Svetimas pabučiavimas“, tačiau netrukus ėmė rašyti ir vaikams. Rašytojas, paklaustas apie tai, kodėl pradėjo kurti vaikams, pasakojo: „Tos knygos man mielos. Ir atsirado jos labai paprastai. Augo sūnus – su juo „užaugo“ „Ko verkė šaukštelis“. Paskui augo anūkė. Mėgstu vaikščioti po mišką. Mes kartu ėjome pro jame įsikūrusią šunų mokyklą. Visi šunys gražūs, o vienas toks nusmurgęs. Anūkė jį pavadino „sutrumpintu“. Atsirado dar viena knygelė“.1

Zurba parašė ir kelis problemų prozai priskirtinus romanus paaugliams. Aštrios, skaudžios problemos jam nebuvo svetimos, atrodė itin svarbu apie tai kalbėti: „Manau, kad knygose gali būti ir žiaurumo, ir tragizmo. Tik svarbu, kad visa tai turėtų estetinę vertę ir prasmę. Mūsų vaikų literatūra remiasi romantine tradicija. P. Mašioto didaktika – kaip viskas gražu, bet vien moralizuojamai šaukdamas į gražias, pakilias platumas nieko nepakeisi. Nereikia tragizmo bijoti – jis apvalo ir mažą žmogų. Tabu neturi būti – svarbu, kaip viskas pateikta“.2

Žymiausias jo kūrinys paaugliams yra „Šimtadienis“ (1975). Kūrinys pateko į reikšmingiausių lietuvių autorių knygų vaikams ir paaugliams sąrašą, sudarytą Lietuvos šimtmečio proga. Problemų prozai priskirtinoje knygoje pasakojama apie internato auklėtinių, vyresniųjų paauglių, patekusių čia iš nedarnių šeimų, gyvenimą. 8–9 dešimtmečiuose taip pat itin populiarius buvo ir kitas jo romanas paaugliams „Integralas“ (1981). Šioms knygoms būdingas žvilgsnis į vidinį paauglių pasaulį, bręstančio žmogaus drama susidūrus su tamsiąja gyvenimo puse, šeimos problemomis. Nepaisant slegiančių aplinkybių, Zurbos paaugliai ieško teigiamų pavyzdžių ir būdų elgtis dorai ir teisingai.

Po Nepriklausomybės atkūrimo tęsėsi A. Zurbos karjera – jis ir toliau darbavosi „Moksleivio“ žurnale bei rašė. Jo romanas „Melnragės akmenys“ IBBY Lietuvos skyriaus buvo įvertintas kaip geriausia 2005 metų knyga jaunimui. Įžvalgiai romaną apibūdina Neringa Mikalauskienė: „A. Zurba – socialinio romano meistras: jis atsigręžia į dažną šių dienų jaunų žmonių situaciją: būdami vaikai matę pirmuosius atgautos Nepriklausomybės žingsnius ir tėvų viltis, kad laisvoje Lietuvoje gyvenimas bus kitoks, jie suvokia, jog tai tebuvo gražios svajonės. Gyvenimas žiaurus. Jame turi kapanotis pats – kaip išmanai. Ir jauni žmonės tai patiria labai anksti. Jų padėtis dvigubai sunkesnė: jaunatvišką maksimalizmą, tikėjimą savo jėgomis nuslopina nihilizmas, suvokimas, kad esi per silpnas pakeisti pačią sistemą“. Recenzentė prideda, kad „nors romano pabaiga herojams nėra palanki, akivaizdi autoriaus pozicija – teigti amžinąsias gyvenimo vertybes, kurios, neturėdamos realios galimybės skleistis, egzistuoja jaunųjų herojų sąmonėje kaip siekiamybė“. 3

Lietuvos rašytojų sąjungos pranešime pažymima, kad A. Zurbos romanų kalba „nepaprastai turtinga, poetiška, vaizdinga, autorius meistriškai įsiskverbęs į personažų vidinius pasaulius, nulipdė išraiškingus, įsimintinus jų charakterius“. Visa tai būdinga ir jo paauglių knygoms.

Po 1990-ųjų Zurba parašė ir dar keletą kūrinių vaikams: „Daktaras Mauricijus“, „Voveriukai, voveriukai“ ir kt. O „Raganaitė Džilda“ buvo įtraukta į akcijos „Metų knygos rinkimai 2007“ vaikų knygų penketuką.


 

Vaikų ir jaunimo literatūros bibliografija

 • Šimtadienis: romanas / Zurba Algimantas. – Vilnius: Vaga, 1975.
 • Išmeskit narvelį: apsakymai / Algimantas Zurba; iliustravo S. Jurkšaitė. – Vilnius: Vaga, 1978.
 • Ko verkė šaukštelis / Algimantas Zurba; iliustr. Irena Žviliuvienė. – Vilnius: Vaga, 1973.
 • Integralas: romanas / Algimantas Zurba. – Vilnius: Vaga, 1981.
 • Plaukit, ilgaausiai: apsakymai / Algimantas Zurba; iliustr. Laima Skerstonaitė. – Vilnius: Vaga, 1984.
 • Nulėpausis ir Striukumbukas: pasaka-apysaka / Algimantas Zurba; iliustravo Laima Skerstonaitė. – Vilnius: Vyturys, 1985.
 • Paglostyk vėją: apysaka / Algimantas Zurba; iliustravo Volanda Vyšniauskienė. – Vilnius: Vyturys, 1986.
 • Inkilas už miesto: romanas / Algimantas Zurba. – Vilnius: Vyturys, 1989.
 • Sutrumpintas šuniukas / Algimantas Zurba; iliustr. L. Grabauskas. – Vilnius: Spauda, 1992.
 • Savūnė: romanas / Algimantas Zurba. – Vilnius: Vaga, 1994.
 • Melnragės akmenys: romanas / Algimantas Zurba. – Vilnius: Gimtasis žodis, 2005.
 • Raganaitė Džilda: pasaka-apysaka / Algimantas Zurba; savo patarimais autoriui talkino keturmetis Titas Kuncevičius; dailininkė Audronė Klimienė. – Vilnius: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2006.
 • Daktaras Mauricijus: gal pasaka, o gal ir ne / Algimantas Zurba; dailininkas Vilius Jurkūnas. – Vilnius: Gimtasis žodis, 2009.
 • Mauricijus mokys gegutę perėti: gal pasaka, o gal ir ne / Algimantas Zurba; dailininkė Rūta Lelytė. – Vilnius: Gimtasis žodis, 2011.
 • Voveriukai, voveriukai: apysaka / Algimantas Zurba; dailininkė Irmina Dūdėnienė. – Vilnius: Gimtasis žodis, 2014.


Siūlome paskaityti

 ____________________________

1 „Kai Apaščia dar buvo upė: Algimantas Zurba atsako į Elonos Varnauskienės klausimus“. – Vilnius: Rubinaitis, 2002 Nr. 1 (21), p. 21.
2 Ten pat, p. 20.
3 Mikalauskienė, Neringa „Ką liudija Melnragės akmenys“. – Vilnius: Rubinaitis, 2005 Nr. 2 (34), p. 29–30.

 

 

 

 

 
Atgal   Spausdinti  

 Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
27282930010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Spalis
    2021     
 

  

 

 
   
 
 Mus remia:
 

 

 
 

 

SRTRF 2018 m. suteikė dalinę paramą svetainės projektui „Lengva rasti gerą knygą: tęstinis informacijos apie vaikų literatūrą projektas

 

 
 
 

Gedimino pr. 51
01504 Vilnius

El. paštas: vaikai@lnb.lt

 
  © 2004-2018 Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyrius Sprendimas: IDAMAS, naudojamas SMARTWEB.