2021 m. spalio 21 d.
2018-02-14  

PASKELBTAS 2018-ŲJŲ NIUBERIO MEDALIO LAIMĖTOJAS
 
Amerikos bibliotekų asociacija paskelbė 2018-ųjų Niuberio medalio laimėtoją. Šiemet juo tapo Erin Entrada Kelly knyga „Sveikas, dangau“ (angl. „Hello, universe“).„Vieną dieną keturi gyvenimai susipina netikėtais būdais. Virgilijus Salinas yra drovus geraširdis, nerandantis vietos linksmoje ir triukšmingoje šeimoje. Kurčia Valencija Somerset yra protinga, drąsi, dievina gamtą, bet jaučiasi vieniša. Kaori Tanaka save vadina aiškiarege, o jai iš paskos nuolat slankioja mažoji sesutė Dženė. O Četas Bullensas labiausiai trokšta, kad visi keistuoliai vaikai pradėtų elgtis kaip visi, kad jis galėtų visą savo dėmesį skirti krepšiniui.

Jie nėra draugai – bent jau iki tol, kol Četas iškrečia piktą pokštą, dėl kurio Virgilijus su savo jūrų kiaulyte įstringa šulinio dugne. Nelaimė suveda Kaori, Dženę ir Valenciją į įspūdingą pradingusio Virgilijaus paiešką. Pasitelkdamos sėkmę, drąsą, protą ir šiek tiek padedamos dangaus, jos išgelbsti Virgilijų, o niekšelis Četas pastatomas į vietą. O tuomet suveši draugystė“, – rašoma knygos anotacijoje.


Kartu su pagrindiniu apdovanojimu, paskelbtas ir 2018-ųjų Niuberio garbės sąrašas. Į jį pateko trys knygos:

· Derrick Barnes „Karūna: odė naujai šukuosenai“ (angl. „Crown: An Ode to the Fresh Cut“). Baltosiomis eilėmis parašytoje paveikslėlių knygoje džiaugsmingai apdainuojama tai, ką teikia nauja šukuosena: universalią, transformuojančią, pasitikėjimą savimi keliančią patirtį.

· Jason Reynolds „Ilgas kelias į dugną“ (angl. „Long way down“). Eilėmis parašytame romane pasakojama apie į neviltį puolusį paauglį, siekiantį atkeršyti už brolio nužudymą. Užsikišęs ginklą už kelnių juosmens, jis, leisdamasis liftu žemyn, kiekviename aukšte vis sutinka naujų vaikystės draugų ir giminaičių. Šešiasdešimties sekundžių kelionė liftu itin stipriai paveikia paauglį. Jausminga kalba ir nenugludintos emocijos knygą apie sielvartą ir kerštą padaro itin įtaigią.

· Renée Watson „Surink mane iš gabalėlių“ (angl. „Piecing Me Together“). Romano centre paauglė Džeidė, suprantanti, kad jei nori ko nors pasiekti gyvenime, turi palikti savo gyvenamąją aplinką. Ji gauna stipendiją mokytis geroje privačioje mokykloje, kurioje mokosi daugiausia baltaodžiai. Naujas gyvenimas ir atsivėrusios galimybės paauglei kelia ir daug iššūkių, klausimų. Knygoje nagrinėjamos tapatybės, rasės, socialinės klasės ir lyties, kūno įvaizdžių temos. Knyga pasižymi meniška, poetiška kalba.
 


Niuberio medalio laimėtoją – reikšmingiausią kūrinį vaikams ar jaunimui, per pastaruosius metus išleistą Amerikoje, kasmet renka Amerikos bibliotekų asociacija. Apdovanojimas teikiamas nuo 1921 m. ir yra pavadintas vaikų literatūros leidėjo John Newbery vardu.

Viso pasaulio vaikų literatūros leidėjams Niuberio medalis yra svarbus orientyras ieškant vertingos literatūros vertimams. Į lietuvių kalbą yra išversta nemažai šia premija apdovanotų kūrinių: Katherine Applegate „Tas vienintelis Aivenas“, Neil Gaiman „Kapinių knyga“, Kate DiCamillo „Pasaka apie Desperą“, Louis Sachar „Duobės“, Lois Lowry „Siuntėjas“  ir kt.

Tekstą pagal Amerikos bibliotekų asociacijos svetainės ala.org informaciją
parengė Eglė Baliutavičiūtė 
Atgal   Spausdinti  

 Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
27282930010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Spalis
    2021     
 

  

 

 
   
 
 Mus remia:
 

 

 
 

 

SRTRF 2018 m. suteikė dalinę paramą svetainės projektui „Lengva rasti gerą knygą: tęstinis informacijos apie vaikų literatūrą projektas

 

 
 
 

Gedimino pr. 51
01504 Vilnius

El. paštas: vaikai@lnb.lt

 
  © 2004-2018 Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyrius Sprendimas: IDAMAS, naudojamas SMARTWEB.