2021 m. spalio 18 d.
2018-03-16  

AMERIKIEČIŲ RAŠYTOJA REBECCA STEAD ŠIEMET ŠVENČIA JUBILIEJŲ
Rašytoja Rebecca Stead (g. 1968 m. sausio 16 d.) gimė, augo ir tebegyvena Niujorke, rašo knygas vaikams ir jaunimui, už jas yra sulaukusi įvairių premijų, tačiau pati svarbiausia – Niuberio medalis.


Kaip pati R. Stead pasakoja savo svetainėje, nuo vaikystės ji pamėgo knygas, rašinėjo šį bei tą, tačiau rimtai apie rašytojos kelią nemąstė – manė, kad tai pernelyg nepraktiška, todėl tapo teisininke. Tačiau rašyti niekada nenustojo. Ištaikiusi laisvą minutę sėsdavo prie kompiuterio. Net gimus dviem vaikams rasdavo laisvų minučių rašymui.

Ir štai vieną dieną jos trimetis sugadino, sudaužė kompiuterį. Ir visos iki tol parašytos istorijos tiesiog pradingo. Tačiau tai tapo akstinu naujoms idėjoms – ji grįžo prie vaikystėje pamiltų knygų, o tuomet pati vėl ėmė rašyti.

Pirmoji jos knyga „Pirmoji šviesa“ (angl. „First Light“) pasirodė 2007 m., dar po poros metų „Kai surasi mane“ (angl. „When You Reach Me“), 2012 m. – „Melagis ir šnipas“ (Angl. „Liar and Spy“), 2015 m. „Sudie, svetimasis“ (Angl. „Goodbye Stranger“), o 2018 m. kartu su rašytoja Wendy Mass parašė knygą „Bobas“ (angl. „Bob“). Į lietuvių kalbą yra išversta tik „Kai surasi mane“, ją į lietuvių kalbą išvertė Liudvikas Gadeikis.

Būtent už pastarąją knygą rašytoja ir susilaukė didžiausio įvertinimo. Antroji jos knyga vaikams „Kai surasi mane“ 2010 m. buvo įvertinta vienu reikšmingiausių pasaulyje vaikų literatūros apdovanojimu – Niuberio medaliu, teikiamu už reikšmingiausią Jungtinėse Amerikos Valstijose per kalendorinius metus išleistą knygą vaikams.

Apysakoje pasakojama apie šeštokę Mirandą, vieną dieną netikėtai pradėjusią gauti mįslingus raštelius. Juose miglotai atskleidžiama tai, ko niekas negali žinoti, tai kas dar tik įvyks. Tačiau Miranda turi ir taip daug rūpesčių: nutrūkusi draugystė su iki šiol geriausiu draugu Selu, kurį neseniai sumušė vaikinas iš jų mokyklos, naujos pažintys ir pirmosios romantiškų jausmų užuomazgos, kiekvieną dieną pakeliui namo gąsdinantis benamis, 45 minučių trukmės darbas sumuštinių krautuvėlėje, mama, žūtbūt siekianti laimėti pinigų, ir kt. Kaip tarp viso šito pastebėti, kad panosėje vyksta dideli ir mįslingi dalykai?

„Mama sako, kad mes visi esame šydu atsiriboję nuo aplinkinio pasaulio, kaip nuotaka vestuvių dieną, tik tas šydas nematomas. Ir vaikštome sau patenkinti su nematoma uždanga ant veido. Pasaulis atrodo truputį išskydęs, ir mums tai patinka.

Bet kartais tas šydas akimirką pakyla, tarsi vėjas būtų jį pūstelėjęs mums nuo akių. Ir kai šydas kilsteli, tas keletą sekundžių, kol vėl užkrinta ant akių, išvystame pasaulį tokį, koks jis iš tikro yra. Pamatome visą grožį, žiaurumą, liūdesį ir meilę. Bet dažniausiai džiaugiamės nematydami. Kai kurie žmonės išmoksta patys kilstelėti šydą. Tada jie nebepriklauso nuo vėjo malonės.

Ji kalba ne apie tikrą šydą. ir ne apie magiją, ir ne apie tai, kad Dievas pažvelgia tiesiai į tave ar kad angelas atsisėda šalia, nieko panašaus. Mama šitaip nesamprotauja. Ji tik sako, kad dažniausiai žmonės galvoja apie visokias smulkmenas, o į svarbius dalykus nekreipia dėmesio“ („Kai surasi mane“, p. 73).

Vieną tokią akimirką, kai vėjas pajudino šydą, Miranda suvokia, kas ir kodėl jai rašė laiškelius. Mirandos atradimas, tikiu, priblokš ir daugumą skaitytojų, bet nenoriu išduoti, kas įvyks. Tepasakysiu, kad ne veltui knygos epigrafu autorė pasirinko Alberto Enšteino citatą: „Nuostabiausia, kas mums duota, – tai patirti paslaptį“. Iš tiesų nuostabu.

„Kai surasi mane“ sinkretinio žanro kūrinys: jame susipina įtaigus realistinis pasakojimas, problemų prozos atšvaitai bei mokslinės fantastikos elementai. Tačiau daugiausia dėmesio skiriama Mirandos kasdienybei – juk ji ir pasakoja savo istoriją paprašyta paslaptingojo laiškelių siuntėjo.

R. Stead stilius pasižymi ypatingu atidumu detalėms ir gebėjimu jas susieti – net, rodos, menkiausia pasakojime paminėta smulkmena neužmirštama, nepametama ir įgyja reikšmę tolimesniame pasakojime. Tačiau knyga nėra apkrauta, nors siužeto linijų ir išsišakojimų – apstu. Taip pat autorė itin atidžiai kuria savo veikėjus, net nedidelis epizodas gali atskleisti jų būseną, psichologinius portretus. Tai taupi, bet gili ir jautri, apie svarbius dalykus kalbanti knyga.

Tai knyga apie klaidas, kurias žūtbūt norisi ištaisyti; apie draugystę, kuriai reikia laisvai kvėpuoti, kad augtų; apie tas nejaukias akimirkas, kai, pabuvęs turtinguose namuose, vaikas ima pastebėti, kad jo namai jau seniai nematė remonto... Apie vaiką, kuris turi mėgstamą knygą ir nenori daugiau nieko imti į rankas (tai „Laiko raukšlė“, kuri svarbi ir mistiškajai siužeto linijai). Apie gerumo pamokas ir gebėjimą atleisti, suprasti ir pastebėti kitą.

Paklausta, kaip gimė idėja knygai „Kai surasi mane“, autorė pasakoja apie laikraštyje perskaitytą straipsnį. Esą gatvėje buvo rastas vyrukas, kuris negalėjo nieko prisiminti, bet žinojo, kad jo žmona ir dvi dukros pateko į avariją. Tačiau policija išsiaiškino, kad jokios avarijos nebuvo, nėra ir dviejų dukterų, o minima žmona – dar tik jo sužadėtinė. „O jei jis žino kažką, ko nežinome mes?“, – pamanė R. Stead ir tai tapo idėja naujai knygai (http://blogs.slj.com/afuse8production/2009/05/22/sbbt-meet-rebecca-stead/).

Tačiau daug ko rašytoja pasisėmė ir iš savo pačios patirčių – apysakos veiksmas vyksta 1978–1979 m. Niujorke ir, kaip teigia pati autorė, tai jos vaikystės metas, jos vaikystės kaimynystė ir daugybė jos pačios to meto minčių (http://blogs.slj.com/afuse8production/2009/05/22/sbbt-meet-rebecca-stead/).

Knyga skirta vaikams nuo maždaug 9-erių metų.


Bibliografija lietuvių kalba

  • Kai surasi mane: romanas / Rebecca Stead; iš anglų kalbos vertė Liudvikas Gadeikis; iliustravo Jurga Šarmavičiūtė. – Vilnius: Alma littera, 2011. – 196 p. – (10+).
     

Rekomenduojame paskaityti

Parengė Eglė Baliutavičiūtė

Autorės nuotrauka iš jos asmeninio puslapio
 http://www.rebeccasteadbooks.com


Vaikų literatūros kalendorius.


Rubriką „Vaikų literatūros kalendorius“ remia Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas.

 

 


 

 
Atgal   Spausdinti  

 Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
27282930010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Spalis
    2021     
 

  

 

 
   
 
 Mus remia:
 

 

 
 

 

SRTRF 2018 m. suteikė dalinę paramą svetainės projektui „Lengva rasti gerą knygą: tęstinis informacijos apie vaikų literatūrą projektas

 

 
 
 

Gedimino pr. 51
01504 Vilnius

El. paštas: vaikai@lnb.lt

 
  © 2004-2018 Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyrius Sprendimas: IDAMAS, naudojamas SMARTWEB.