2021 m. spalio 21 d.
2017-12-12  

ILIUSTRATORIUS AXELIS SCHEFFLERIS MINI 60-ĄJĮ JUBILIEJŲ


1957 m. gruodžio 12 d. gimė iliustratorius ir animatorius Axelis Scheffleris. Lietuvoje A. Schefflerį žinome kaip puikiųjų anglų vaikų rašytojos Julia‘os Donaldson knygų „Grufas“ ir „Grufo vaikelis“ bei patiems mažiausiems skirtų paveikslėlių knygelių „Ilgaausės pogulis“ ir „Kiaulytė žaidžia slėpynių“ iliustracijų kūrėją.


Axelis Scheffleris gimė Hamburge, Vokietijoje, kur praleido didžiąją savo vaikystės dalį. Nuo pat mažų dienų būsimasis dailininkas labai mėgo piešti ir baigęs mokyklą tvirtai žinojo, kad savo ateitį susies su menu. Iš pradžių A. Scheffleris norėjo tapti dailės mokytoju, tačiau į geidžiamą specialybę neįstojo ir Hamburgo universitete ėmė studijuoti meno istoriją. Visgi, supratęs, kad nėra akademikas, studijas metė.

Būdamas dvidešimt trejų, A. Scheffleris metus dirbo socialinį darbą – prižiūrėjo psichinę negalią kenčiančius žmones jų namuose. Gavęs atostogų, išvyko aplankyti vieno Anglijoje gyvenančio ir menus studijuojančio draugo, ir tai pakeitė vietos gyvenime ieškančio dailininko gyvenimą – jis suprato taip pat galįs gyventi ir studijuoti užsienyje. Tad 1982 m. Axelis Scheffleris  išvyko į Didžiąją Britaniją, kur Koršamo miesto Batho meno akademijoje ėmė studijuoti vizualinę komunikaciją. Paties A. Schefflerio teigimu1, būtent šių studijų metu jis nusprendė tapti iliustratoriumi.  

Po studijų apsigyvenęs Londone, ėmė dirbti kaip laisvai samdomas iliustratorius – siuntė savo darbų pavyzdžius įvairioms tiek Anglijos, tiek Vokietijos leidykloms ir netrukus sulaukė pasiūlymų dirbti reklamoje ir iliustruojant knygas vaikams.

1988 m. pasirodė pirmoji knyga – Hellen Cresswell „The Piemakers“ („Pyragų gamintojai“) – su Axelio Schefflerio iliustracijomis. 1992 m. buvo išleista ir pirmoji paveikslėlių knyga – Jono Blake‘o „You‘re a Hero, Daley B.!“ („Deli B., tu didvyris!“). Tais pačiais metais iliustratorius ėmė bendradarbiauti su rašytoja Julia Donaldson – jai A. Schefflerį kaip knygos iliustratorių pasiūlė leidykla, ir taip užsimezgė ilgai trunkanti dviejų kūrėjų draugystė.

Bene reikšmingiausieji iliustratoriaus biografijoje 1999-ieji metai, kai pasaulį išvydo milžiniško populiarumo sulaukusi knyga „Grufas“. Tais pačiais metais „Grufas“ pelnė Smarties Prize apdovanojimą, tačiau nors A. Scheffleris drauge su Julia Donaldson yra išleidę jau dvi dešimtis knygų, iki šiol nė viena nesulaukė tiek dėmesio ir populiarumo kaip „Grufas“. Po dešimties metų nuo knygos pasirodymo, per 2009-ųjų Kalėdas, skaitytojai išvydo ir dvidešimt septynių minučių trukmės animacinį filmą tuo pačiu pavadinimu; animacinė „Grufo“ versija laimėjo ne vieną animacinių ir trumpametražių filmų apdovanojimą.

2012 m. Jungtinės karalystės Karališkasis paštas paprašė A. Schefflerio sukurti kalėdinių pašto ženklų seriją, o tokia garbė suteikiama toli gražu ne kiekvienam menininkui. 2016 m. pasirodė dvidešimtoji bendra J. Donaldson ir A. Schefflerio knyga „Zog and the Flying Doctors“ („Zogas ir skraidantieji gydytojai“), o 2017 m. – ir naujausias kūrėjų bendras darbas – knyga „The Ugly Five“ („Bjaurusis penketas“).

Axelis Scheffleris, pats vaikystėje neturėjęs daug paveikslėlių knygų ir tik paauglystėje atradęs iliustracijų pasaulį, neslepia, kad dabartinis jo paties populiarumas turi ir trūkumų2 – kai sukuri ką nors sėkmingo, leidėjai ima norėti daugiau, tad kūrėjas prisipažįsta dažnai besijaučiantis kaip mašina, gaminanti knygas vieną po kitos. Kadangi tos knygos jam pačiam atrodo ganėtinai panašios, A. Scheffleris sako nuolat norįs išbandyti kitokį piešimo stilių, tačiau iki šiol dar neišbandė dėl nuolatinio laiko trūkumo. Visgi būtent šis, jau ir lietuvių skaitytojams pažįstamas vokiečių iliustruotojo stilius pelnė jam pasaulinį pripažinimą.

Axelio Shefflerio iliustruotas „Grufas“ – Lietuvoje didelio skaitytojų palankumo ir dviejų leidimų sulaukusi knyga, ne mažiau džiugiai skaitomas ir jos tęsinys „Grufo vaikelis“. Sklandus, lengvas Violetos Palčinskaitės vertimas puikiai perteikia knygos autorės Julia‘os Donaldson požiūrį3 į poetinį tekstą vaikams – anot jos, poezija padeda ugdyti raštingumą, be to, eiliuotas tekstas vaikams dažniausiai yra labai aiškaus rimo, o muzikalumas vaikams itin patrauklus. Lietuviškai žaismingas tekstas išties suskamba taip, lyg būtų ne vertimas, o originalus lietuvių poetės kūrinys.

Bet keistas gyvūnas atskrido staiga.
Be ūsų. Be to, jo trumpa uodega.
K – Juk tu ne pelė? – Ū-ū-ū! Kas taip sako?
Pelė štai tenai. Graužia Grufo pyragą.
(„Grufo vaikelis“, p. 14)

Pirmojoje knygoje susipažįstame su keistuoju didžiuliu miško gyventoju Grufu, kuris, nepaisant gana grėsmingos išvaizdos, bijo mažos drąsuolės pelytės, kuriai, atvirkščiai – nebaisūs nei pikčiausi priešai lapė, pelėda ir gyvatė, nei pats didžiulis Grufas.

Antrojoje knygoje „Grufo vaikelis“ matome kaip apie „baisiąją“ pelę savo sūneliui pripasakojęs ir prigąsdinęs Grufas užmiega, o jo mažylis naktį, sningant leidžiasi ieškoti tos baisios pelės, pakeliui sutikdamas skaitytojams jau pažįstamus gyvatę, pelėdą ir lapę. Galiausiai aptikęs pelytę, Grufo vaikelis turi pripažinti, kad baisūs pasakojimai buvo tiesa ir skuodžia slėptis pas tebeparpiantį tėtį.

Kaip teigia pats Axelis Scheffleris4 , pirmieji jo piešti Grufo eskizai buvo pavadinti „pernelyg baisiais mažiems vaikams“, tad jis turėjęs pagrindinį veikėją padaryti šiek tiek apvalesnį ir mielesnį. Iliustratorius taip pat prisipažįsta iš pradžių galvojęs, kad visi gyvūnai knygoje dėvės drabužius, kadangi tai – įprastas dalykas paveikslėlių knygose. Tačiau „Grufo“ autorė Julia Donaldson galvojo priešingai ir tai sužinojus A. Scheffleriui išties palengvėjo. „Kaip gi būčiau aprengęs gyvatę?“, – klausia jis.

Valstybiniame Vilniaus mažajame teatre režisierius Antanas Gluskinas 2010 m. buvo pastatęs spektaklį vaikams „Kas tas Grufas?“. Spektaklis šiuo metu neberodomas.

Kitos dvi į lietuvių kalbą išverstos knygos – „Ilgaausės pogulis“ bei „Kiaulytė žaidžia slėpynių“ – skirtos pačių mažiausiųjų auditorijai, dar tik susipažįstančiai su knygomis – tai „aktyvaus skaitymo“ ar, tiksliau, tam tikro edukacinio žaidimo knygos – abi su atsiverčiančiais langeliais. „Ilgaausės pogulyje“ langelius mažieji verčia ieškodami, kas trukdo triušytei užmigti – juk žvelgiant į puslapį atrodo, kad viskas tylu ir ramu. Tačiau, žiūrėk, kažkas triukšmauja už užuolaidos, kažkas – spintelėje... Galiausiai, suradus visus triukšmadarius, šie padainuoja nuvargusiai triušytei lopšinę.

„Kiaulytė žaidžia slėpynių“ – taip pat daug paieškų džiaugsmo teikianti istorija, tik čia visiškai aišku, kad ieškoma pasislėpusios vištytės, o štai atrasti galima bemaž bet ką.

 

Bibliografija lietuvių kalba

  • Ilgaausės pogulis: žaislinė knyga / Julia Donaldson, Axel Scheffler; iš anglų kalbos vertė Vaida Račūnaitė-Čepkienė. – Vilnius: „Baltų lankų“ leidyba, 2012. – 14 p.
  • Kiaulytė žaidžia slėpynių: žaislinė knyga / Julia Donaldson, Axel Scheffler; iš anglų kalbos vertė Vaida Račūnaitė-Čepkienė. – Vilnius: „Baltų lankų“ leidyba, 2012. – 14 p.
  • Grufas: eiliuota pasaka / Julia Donaldson, Axel Scheffler; iš anglų kalbos vertė Violeta Palčinskaitė. – Vilnius: Alma littera, 2004. – 26 p. (kitas leidimas 2013)
  • Grufo vaikelis: eiliuota pasaka / Julia Donaldson; iliustravo Axel Scheffler; iš anglų kalbos vertė Violeta Palčinskaitė. – Vilnius: Nieko rimto, 2015. – 29 p.
  • Rudens takais su Grufu: gamtos tyrinėtojo Grufo knyga / Julia Donaldson, Axel Scheffler; vertė Violeta Palčinskaitė. – Vilnius: Nieko rimto, 2015. – 36 p.

 

Rekomenduojame paskaityti

  • Skaitantiems angliškai – asmeninė dailininko ir iliustratoriaus Axelio Schefflerio internetinė svetainė https://axelscheffler.com. Joje galima ne tik pasiskaityti paties Axelio Schefflerio minčių, bet ir pasigrožėti daugybe jo darbų, susipažinti su visomis jo iliustruotomis knygomis.

__________________________

1 Who is he? Prieiga per internetą: https://axelscheffler.com/who-is-he (Žiūrėta 2017-12-06)

Interview with Axel Scheffler, 2014. Prieiga per internetą: http://www.finefinebooks.com/2014/09/interview-with-axel-scheffler.html (žiūrėta 2017-12-08)

3 Julia Donaldson discusses the importance of libraries, 2014. Prieiga per internetą: http://www.juniormagazine.co.uk/books/julia-donaldson-discusses-the-importance-of-libraries-interview/19135.html (Žiūrėta 2017-12-07)

4 Books / The Gruffalo. Prieiga per internetą: https://axelscheffler.com/books-with-julia-donaldson/the-gruffalo (Žiūrėta 2017-12-07)

Parengė Diana Gancevskaitė


Vaikų literatūros kalendorius.


Rubriką „Vaikų literatūros kalendorius“ remia Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas.

  
Atgal   Spausdinti  

 Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
27282930010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Spalis
    2021     
 

  

 

 
   
 
 Mus remia:
 

 

 
 

 

SRTRF 2018 m. suteikė dalinę paramą svetainės projektui „Lengva rasti gerą knygą: tęstinis informacijos apie vaikų literatūrą projektas

 

 
 
 

Gedimino pr. 51
01504 Vilnius

El. paštas: vaikai@lnb.lt

 
  © 2004-2018 Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyrius Sprendimas: IDAMAS, naudojamas SMARTWEB.