2021 m. spalio 21 d.
2018-06-20  

PASKELBTI CARNEGIE IR KATE GREENAWAY MEDALIŲ LAIMĖTOJAI


2018 birželio 18 dieną paskelbti reikšmingiausių Jungtinės Karalystės vaikų literatūros apdovanojimų – Carnegie (liet. Karnegio) ir Kate Greenaway (liet. Keitė Grinavei) medalių – laimėtojai.


Carnegie medalį pelnė Geraldine McCaughrean (liet. Džeraldina Makaugrian) už knygą „Kur baigiasi pasaulis“ (angl. „Where the World Ends“), o Kate Greenaway medalį – Sydney Smith (liet. Sidnėjus Smitas) už Joanne Schwartz (liet. Džoana Švarc) parašytos knygos „Miestas yra prie jūros“ (angl. „Town Is by the Sea“) iliustracijas.
 
 


Apdovanojimų organizatoriai skelbia, kad britų rašytoja G. McCaughrean yra daugiausiai kartų į Carnegie medalio trumpąjį sąrašą patekusi autorė. O šis Carnegie medalis – jai jau antrasis, pirmąjį ji pelnė lygiai prieš 30 metų – 1988-aisiais už knygą „Melai“ (angl. „A Pack of Lies“).

Jos naujausią knygą „Kur baigiasi pasaulis“, įvertintą Carnegie medaliu, įkvėpė tikra istorija – XVIII a. įrašai apie įvykius Sent Kildo salyne. Knygoje pasakojama apie grupę vyrų ir berniukų, atsidūrusių nutolusioje ir negyvenamoje saloje.

S. Smith iliustruotoje knygoje „Miestas yra prie jūros“ pasakojama apie vieną berniuko, augančio angliakasių miestelyje 1950-aisiais, dieną. Knygoje daug kontrastų: tarp berniuko žaidimų ir sunkaus suaugusiųjų darbo, šviesaus pasaulio viršuje ir kasyklos tamsybių. Kaip sakė S. Smith, nors ši istorija ir yra specifinė, priklauso tam tikrai vietai ir laikui, tačiau vaikystės kontekstas yra universalus.
 


Apdovanojimo atsiėmimo metu G. McCaughrean perskaitė įsimintiną kalbą, kurioje gynė retų žodžių vartojimą ir platų žodyną knygose jauniesiems skaitytojams kaip būtiną, norint išauginti mąstančius, tironams nesilenkiančius piliečius.  

„Grožinė literatūra gali pasiekti nuostabių dalykų, ypač individų galvose, ypač jei ji skaitytoją po truputį vis stumteli, vis stumteli, vis stumteli galvoti daugiau, mąstyti daugiau, kelti klausimus. Pastaraisiais metais dažnai sakyta, kad „aukštosios“ literatūros jauniems skaitytojams šlovės dienos jau suskaičiuotos. Mes įvaldome žodžius juos sutikę, o ne vengdami jų. Vienintelis būdas padaryti knygas ir pažinimą prieinamus – duoti vaikams reikalingus žodžius. Ir kaip tai buvo nuolat daroma? Kalbantis su suaugusiaisiais ir skaitant. Kada gi viena karta ėmė abejoti ir gailėtis kitos taip stipriai, kad nusprendė neapkrauti jų pilnu anglų kalbos bagažu, o tik pamaitinti juos griežta paprastų žodžių dieta? Blogiausia ir nuodėmingiausia to pasekmė – kad mes sąmoningai ir neatsakingai kuriame antrarūšius piliečius, teturinčius ribotus, bet praktiškus žodynus. Tokiais žmonėmis lengva manipuliuoti, nes jie stokoja priemonių ištrūkti iš pavergimo – reikia žodžių, kad galėtum laisvai mąstyti. 

Mano nuomone, jaunieji skaitytojai turi būti bombarduojami žodžiais it gama spinduliais, įmerkti į žodžius lyg gėlės į vandenį, apiberti jais lyg konfeti, maitinami jais lyg abėcėlės spagečiais. Jiems turi būti pasiūlyta paskutinė išeitis, anot Hamleto: „Žodžiai, žodžiai, žodžiai“, – teigė rašytoja.
 


Carnegie medalis Didžiojoje Britanijoje ir Šiaurės Airijoje yra prestižiškiausias apdovanojimas už vaikų literatūrą, o Kate Greenaway medalis teikiamas už reikšmingiausias iliustracijas. Apdovanojimų komisiją sudaro vaikų bibliotekininkai. Medalių laimėtojai gauna po 5000 svarų sterlingų premiją, po auksinį medalį ir po 500 svarų sterlingų vertės knygų komplektą, kurį turi padovanoti savo pasirinktai bibliotekai.

Pagal www.carnegiegreenaway.org.uk informaciją
 parengė Eglė Baliutavičiūtė

 

 

 

 
Atgal   Spausdinti  

 Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
27282930010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Spalis
    2021     
 

  

 

 
   
 
 Mus remia:
 

 

 
 

 

SRTRF 2018 m. suteikė dalinę paramą svetainės projektui „Lengva rasti gerą knygą: tęstinis informacijos apie vaikų literatūrą projektas

 

 
 
 

Gedimino pr. 51
01504 Vilnius

El. paštas: vaikai@lnb.lt

 
  © 2004-2018 Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyrius Sprendimas: IDAMAS, naudojamas SMARTWEB.