2020 m. spalio 20 d.
SVEN NORDQVIST "KAIP FINDUSAS GAIDĮ KARUZĄ IŠVIJO" Spausdinimo versija
 

Sven Nordqvist KAIP FINDUSAS GAIDĮ KARUZĄ IŠVIJO / iš švedų k. vertė Raimonda Jonkutė; iliustr. aut. - Vilnius: Nieko rimto, 2011. - 28 p.: iliustr.  

 

 

Kartą į namus atkeliavo katinėlis Findusas ir gaidys Karuzas...

Prieš kelias savaites gavome dovanų knygelę apie katinėlio Finduso nuotykius (Sven Nordqvist "Kaip Findusas gaidį Karuzą išvijo") ir nuo tada kasdien ją vartome, skaitome, grožimės, juokiamės iš aprašomų nuotykių, analizuojame spalvingas iliustracijas. Dabar tai pati mylimiausia   Elzės knygelė, kurią visur vežiojasi ir vis prašo paskaityti apie „didelę vištą" (supraskit, gaidį).

Šioje knygelėje pasakojama apie katinėlio, vardu Findusas, išgyvenimus, kai į jo ramią kasdienybę netikėtai įsiveržia konkurentas - gaidys, kuris kaip mat pavergia vienintelių Finduso draugų - vištų ir šeimininko - dėmesį bei simpatijas. Sunkiausia Findusui ištverti itin garsų gaidžio giedojimą, kuriuo žavisi visi ūkio gyventojai. Katinėlį užvaldo didžiulis pavydas ir nepasitenkinimas.  Jis nenori susitaikyti su pasikeitusiu gyvenimu, prarastu populiarumu, jį liūdina vištų ir šeimininko Petsono žavėjimasis Karuzu. Kad susigrąžintų vištų simpatijas, Findusas imasi įvairiausių priemonių.

Skaitant knygelę ir mums pasidaro gaila liūdinčio katinėlio.  Kartu su juo liūdime, pykstame ant šaižiai giedančio, išdidaus Karuzo ir kartu su Findusu norime, kad jo nebebūtų. O kai vis tik katinėliui pavyksta pasiekti tikslą ir išvyti savo konkurentą, tiek jam, tiek mums pasidaro liūdna ir gaila gaidžio. Skaitydamos jaučiamės taip pat, kaip ir katinėlis: „Findusas susigėdo. Iš tiesų juk to ir tikėjosi. Tačiau tik šiaip, mintyse... O kai mintys tapo tikrove, jis ėmė graužtis".

Knygutėje labai natūraliai ir šmaikščiai išreiškiamos katinėlio emocijos, jo bandymai spręsti problemas. Negali nesižavėti ironiška kalbėjimo maniera, kai jis reiškia savo nepasitenkinimą naujuoju namų gyventoju. Su šypsena skaitome ir apie vištų žavėjimąsi gaidžiu. Čia man panašu į gerus šiuolaikinius animacinius filmus, kurie skirti vaikams, bet tam tikros vietos suprantamos ir tikrai privers nusijuokti ar bent jau nusišypsoti tik suaugusiuosius. Labai smagi knygelė, ryškūs veikėjų charakteriai, vaikams aiškiai suprantami jų tarpusavio santykiai. Manau, kad skaitant ją kiekvienas vaikas savyje gali atpažinti Findusą - kartais besijaučiantį nuskriaustu, nemylimu, pykstantį ant kito, kuris gauna daugiau dėmesio, kuriuo labiau žavimasi ir nuoširdžiai pavydintį. Man labai patiko, kad ši knygelė ne tik linksma, kupina nuotykių, bet ir mokanti pagarbos kitam, atsakomybės už savo veiksmus, padedanti vaikui suprasti kitų žmonių jausmus, ieškoti tinkamų sprendimų susidarius konfliktiškoms situacijoms.

Mažiesiems tikrai patiks ir spalvingos, dinamiškos paties autoriaus pieštos iliustracijos. Į jas žiūrėdami lengvai galėsite atpasakoti visus katinėlio nuotykius, išraiškingai nupieštuose veiduose atpažinsite visų veikėjų emocijas. Ir kiekvieną kartą matydami šiuos paveikslėlius atrasite kažką naujo ir tuo tikrai džiaugsitės...


Elzės mama Asta


O čia pati Elzytė

Astos Vainorės nuotr. Astos Vainorės nuotr.

 

 

 Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
28293001020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
26272829303101
Spalis
    2020     
 

  

 

 
   
 
 Mus remia:
 

 

 
 

 

SRTRF 2018 m. suteikė dalinę paramą svetainės projektui „Lengva rasti gerą knygą: tęstinis informacijos apie vaikų literatūrą projektas

 

 
 
 

Gedimino pr. 51
01504 Vilnius

El. paštas: vaikai@lnb.lt

 
  © 2004-2018 Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyrius Sprendimas: IDAMAS, naudojamas SMARTWEB.